Różowe skrzyneczki w SP10 !

Szanowni Rodzice i Opiekunowie,

informujemy, że w marcu br. w naszej szkole pojawią się różowe skrzyneczki w toaletach damskich.

,,Różowa skrzyneczka’’ to ogólnopolski projekt, którego celem jest walka z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym oraz ułatwienie dostępu do środków higieny osobistej podczas menstruacji.

Poniżej kilka danych statystycznych, które pochodzą z „Raportu z badania jakościowo-ilościowego przygotowanego dla Kulczyk Foundation” z lutego 2021 r. Jak wynika z przeprowadzonych badań:

– 18% badanych kobiet nie może sobie pozwolić na środki higieny intymnej dobrej jakości;

– Dla 51% nastolatek miesiączka to negatywne doświadczenie. Nastolatki nie są na to  przygotowane (brak rozmowy z mamą spowodowany często niskim poziomem wiedzy i wstydem);

– 55% dziewczynek i kobiet dostaje okres niespodziewanie i nie jest do tego przygotowana;

– 21% nastolatek musiało zwolnić się ze szkoły z powodu braku środków higienicznych;

– 10 % kobiet musiało wyjść z pracy z powodu braku środków higienicznych;

– 39% kobiet z ubogich domów rezygnuje z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków w tym 27% mówi, że taka sytuacja się jej zdarza.

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj https://www.rozowaskrzyneczka.pl/