Niezwykła pasja Filipa

Filip jest uczniem klasy 8c. Spośród rówieśników wyróżnia go wyjątkowa pasja – zamiłowanie do wszystkiego, co związane z koleją. W jego rodzinie były obecne tradycje kolejowe i wojskowe, być może dlatego transportem szynowym interesował się od zawsze. Już w wieku 4 lat rozpoczęła się jego przygoda z modelarstwem. Następnie, dzięki zdobytym czapkom polskich maszynistów z lat 70-tych i 80-tych XX wieku, odkrył w sobie żyłkę kolekcjonera i tak powstała niesamowita kolekcja, która jest rozwijana do dzisiaj. W jej skład wchodzą wszelkie przedmioty związane z historią polskich kolei. Do najcenniejszych należy zaliczyć czapkę wysokiego urzędnika kolei czy działający radiotelefon firmy Radmor.

Z pasją chłopca wiążą się ciekawe przygody. Jedną z nich była wizyta na stacji w Jeleniej Górze z okazji Dnia Kolejarza – 25 listopada 2022r. Filip przygotował z tej okazji ponad 30 własnoręcznie wykonanych kartek z życzeniami. Włożył jedną ze swoich czapek, którą otrzymywano za 20 lat służby i ruszył złożyć życzenia jeleniogórskim kolejarzom. Dzięki temu miał możliwość wysłuchania wielu ciekawych historii oraz poznania ich pracy od podszewki. Punktem kulminacyjnym wizyty było zwiedzanie elektrowozu EP 07.

Do najciekawszych podróży, związanych z zainteresowaniami Filipa należy wyjazd do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Odbył niezliczone wizyty w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz na rozmaitych stacjach i stacyjkach w całej Polsce.

Trudno się dziwić, że nasz bohater ma jasno sprecyzowane plany na przyszłość. Jego celem jest praca w charakterze… maszynisty! Dlatego, po zakończeniu nauki w SP 10, planuje wyjazd do Wrocławia,  gdzie rozpocznie naukę w Technikum Logistycznym.

Zapraszamy do obejrzenia galerii, w której znajdują się zdjęcia obrazujące niewielką część bogatej kolekcji Filipa.

Galeria