Wycieczka w ramach projektu ,,Edukacja międzykulturowa w jeleniogórskich szkołach”

W ostatnią sobotę września uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Magicznej Pławnej. Zwiedzanie zaczęli od wejścia do repliki Arki Noego, gdzie zapoznani zostali z historią wielkiego potopu. Cennym eksponatem okazała się bez wątpienia Biblia pochodząca z 1733 roku napisana pismem gotyckim, w języku niemieckim. Kolejnym magicznym miejscem był Zamek Legend Śląskich. U bram zamku uczniów przywitały monumentalne postaci przypominające bohaterów pradawnych baśni. Wnętrze zamku zachwyciło zgromadzonych swoją wyjątkowością. Wchodząc do jedynego na świecie strunowego teatru lalek, dzieci obejrzały legendy, których bohaterem był Duchem Gór w roli głównej. Rozmowa dwóch dżentelmenów, Legenda o szklarzu i sprawiedliwym Duchu Gór, Legenda o złorzeczącym woźnicy, Legenda o Świętej Jadwidze i jej dobrym sercu, Legenda o trzech świnkach na szczycie Szrenicy czy Legenda o bezlitosnym Konradzie Czeplic na długo zapadną w pamięci młodych podróżników. Zwiedzanie Magicznej Pławnej zostało uwieńczone w Grodzie Rycerskim, gdzie wyglądał historycznego Konia Trojańskiego przysporzył zgromadzonych o zawrót głowy. Nasyceni wrażeniami uczniowie udali się na obiad, podczas którego pewnie snuli refleksje na temat magii Ducha Gór Karkonoszy.