Moc atrakcji w Szklarskiej Porębie

Rozpoczął się czas wycieczek klasowych. Uczniowie 6a wraz z wychowawcą oraz dodatkowym opiekunem wybrali się na dwudniową (19-20.04) wycieczkę do Szklarskiej Poręby. Pobyt obfitował w wiele atrakcji oraz okazji, aby pokazać swoją sprawność fizyczną, a to za sprawą przewodnika sudeckiego, pana Gracjana Kielijańskiego.
Zaraz po przyjeździe do miejsca zakwaterowania uczniowie i ich nauczyciele wyruszyli w drogę na Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.). Trasa była długa (ok. 5h), ponieważ zawierała takie atrakcje jak zwiedzanie kopalni pirytu, oglądanie schronu na ładunki wybuchowe do potencjalnego wysadzenia drogi na Zakręcie Śmierci w czasie wojny oraz wchodzenie do znajdujących się poniżej tego miejsca dołków minerskich (na ładunki wybuchowe). Nagrodą za wysiłek włożony we wspinaczkę w dość trudnych warunkach (niewysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza) był posiłek zjedzony w schronisku na Wysokim Kamieniu oraz seria pamiątkowych zdjęć. Niestety ze względu na mgłę pasmo Karkonoszy nie było w ogóle widoczne.
Po powrocie do miejsca zakwaterowania, obiadokolacji i odpoczynku grupa udała się z przewodnikiem na nocny spacer z lampami naftowymi na Złoty Widok. Po drodze pan Gracjan opowiadał legendy walońskie, testował ruchomość Chybotka (grupy skalnej), a także mówił o Grobie Karkonosza (Ducha Gór). Po dotarciu na Złoty Widok klasa zjadła wieczorny posiłek – pizzę zamówioną na pobliski parking.
Drugiego dnia uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w grze terenowej z podziałem na dwie drużyny. Każda z nich miała do przejścia trasę (umiarkowanie trudną albo trudną) wyznaczaną przez kolejne podpowiedzi rozmieszczone w terenie (kody QR, szyfry harcerskie). Należało współpracować ze sobą i dobrze orientować się w terenie, aby zdobyć skarb średniowiecznych górników znajdujący się przy Muzeum Ziemi ,,Juna”.
Po tej dawce emocji, głodni i zmęczeni, uczestnicy wycieczki dotarli do centrum Szklarskiej Poręby Górnej, gdzie zjedli obiad w Karczmie Karkonoskiej i kupili górskie pamiątki. Na koniec wycieczki udali się do kameralnego Kina za Rogiem w budynku dworca PKP na film pt. ,,Wrota bohaterów”. Po zakończonym seansie pełni wrażeń po dwudniowej wyprawie wrócili autokarem do Jeleniej Góry.